۵۳۰ متر مکعب آب با اجرای در هکتار عملیات آبخیزداری ذخیره می ‌شود

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طبق مطالعات انجام شده، با هر هکتار عملیات آبخیزداری ۵۳۰ متر مکعب ذخیره آب خواهیم داشت و ۴ تن در هکتار از رسوبات جلوگیری می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مسعود منصور، معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در مراسم امضای توافقنامه تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک در ایران، با اشاره به این که یکی از مشکلات اصلی کشور فرسایش‌های آبی و خاکی است، اظهار کرد: ۱۲۵ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور در معرض فرسایش آبی است.

وی افزود: طبق مطالعات انجام شده، با هر هکتار عملیات آبخیزداری، ۵۳۰ متر مکعب ذخیره آب خواهیم داشت و ۴ تن در هکتار از رسوبات جلوگیری می‌شود.

منصور تصریح کرد: با اجرای عملیات آبخیزداری توسط سازمان جنگل‌ها، میزان فرسایش آبی از ۱۵ تن در هکتار در سال به ۹ تن در هکتار کاهش یافته است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: در سی و هشتمین نشست کنفرانس عمومی در آبان ۹۴ در پاریس، طرح تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و منابع زیستس در مناطق خشک و نیمه خشک در ایران با رای قاطع اعضا به تصویب رسید.

منصور ادامه داد: با تشکیل کمیته ای با محوریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، پیش نویس موافقتنامه تاسیس با فرمت پیشنهادی یونسکو تهیه و در فروردین سال ۹۶ توسط وزارت جهاد کشاورزی جهت طرح در جلسه هیئت دولت به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال شد و پس از اعمال اصلاحات ابلاغی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، در تیر ماه ۹۶ در جلسه هیئت وزیران طرح و مشروط به تایید متن توسط وزارت امورخارجه تصویب شد.

 وی افزود: سازمان جنگل‌ها محلی را برای استقرار این مرکز فراهم کرده و تلاش خواهیم کرد این مرکز در دوره ۶ ساله خود عملکرد موفقی داشته باشد.