پیش بینی ۲۰ هزارتن آبزی پروری قراردادی ماهی قزل آلا در دو سال آینده

پیش بینی می شود آبزی پروری قراردادی در بخش ماهی قزل آلا ظرف دو سال آینده به ۲۰ هزار تن برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر بهبود و کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: در حال حاضر ۲ هزارتن آبزی پروری قراردادی تنها در بخش ماهی قزل آلا داریم.

عیسی گلشاهی افزود: انعقاد این قراردادها میان مزارع داخلی پرورش ماهی قزل آلا و برخی صادرکنندگان کشور و همچنین نمایندگانی از کشورهای خریدار صورت گرفته است.

وی درباره امکان آبزی پروری قراردادی در مورد سایر گونه های ماهی تولید داخل نیز گفت: نمونه هایی از ماهیان پرورش یافته در دریا، ماهی سیبس استخرهای خاکی و میگو برای کشورهای مختلف ارسال شده که اگر مورد تایید قرار بگیرد وارد آبزی پروری قراردادی خواهند شد.

گلشاهی با بیان این که در آبزی پروری قراردادی، تکلیف فروش قبل از پرورش ماهی مشخص می شود، اذعان داشت: از مزیت های آبزی پروری قراردادی این است که ماهی با کیفیت، کمیت، سایزبندی و نکات فنی مورد نظر خریدار، پرورش می یابد و در زمان تعیین شده در اختیارش قرار می گیرد و پرورش دهنده هم از فروش حجم مشخصی از محصول خود با قیمت تثبیت شده و در یک دوره زمانی معین اطمینان پیدا می کند.

وی گفت: آبزی پروری قراردادی، وضعیت صادرات آبزیان را دارای پشتوانه و قابل پیش بینی می کند.

مدیرکل دفتر بهبود و کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران درباره دیگر مزیت های آبزی پروری قراردادی چنین اشاره کرد: این شیوه تولید و فروش به بعضی از مزارع پرورشی که ظرفیت خالی دارند و یا به دلایلی از جمله کمبود نقدینگی، کار پرورش ماهی انجام نمی دهند، کمک می کند وارد عرصه تولید شوند.

وی اذعان داشت: کشورهایی که متقاضی و خریدار ماهی قزل آلای ما هستند یا نمی توانند وارد عرصه تولید این گونه ماهی شوند و یا ورود آنان به این عرصه به کُندی پیش می رود و از این رو انتظار داریم طی چند سال آینده با توجه به مزیت های آبزی پروری قراردادی، تولید یه این شیوه در کشور افزایش یابد.