پیشرفت بخش کشاورزی مدیون تلاش محققان برای دستیابی و معرفی یافته‌های نوین

رئیس مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش کشاورزی پیشرفت خود را مدیون تلاش محققان و پژوهشگرانی می‌داند که برای دستیابی و معرفی یافته‌های نوین در حوزه نهاده‌ها و فناوری جدید، زمینه افزایش بهره وری و تولید را در بخش‌های مختلف کشاورزی فراهم می‌آورند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در بخش «با سخنگویان» در خصوص بررسی عملکرد وزارت جهاد کشاورزی با علی مراد سرافرازی رئیس مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علی مراد سرافرازی با بیان اینکه مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران بخش برتر کشاورزی در سال جاری به مناسبت هفته پژوهش با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: بخش کشاورزی پیشرفت خود را مدیون تلاش محققان و پژوهشگرانی می‌داند که برای دستیابی و معرفی یافته‌های نوین در حوزه نهاده‌ها و فناوری جدید، زمینه افزایش بهره وری و تولید را در بخش‌های مختلف کشاورزی فراهم می‌آورند.

وی افزود: از جمله دستاوردهایی که در کشور به واسطه پژوهش و تحقیق به دست آمده است، خودکفایی ۹۵ درصدی در تولید محصولات کشاورزی است و تنها در زمینه‌های بذر و سبزی و صیفی وابستگی وجود دارد که با همکاری سه جانبه وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، تا پایان سال بعد در تولید بذر سبزی و صیفی جات نیز خودکفا خواهیم شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی از انعقاد قرارداد وزارت جهاد کشاورزی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای جهش تولید در دیمزارهای کشور گفت و بیان کرد: با اجرای این تفاهم نامه، تولید محصولات زراعی دیمزارها از ۶ میلیون تن کنونی در افق پنج ساله به دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه از پیشرفت قابل توجهی در صنعت نوغان داری کشور خبر داد و بیان کرد: در سال جاری ۴۶ هزار و ۵۰۰ جعبه تخم نوغان بین بهره برداران استان‌های مختلف کشور توزیع کرده‌ایم که این میزان نسبت به سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته است. از سوی دیگر، تولید پیله تر ابریشم نیز به هزار و ۶۷۸ تن در سال جاری رسیده است که در مقایسه با سال گذشته رشد ۲۱ درصدی داشته است و بنابراین از لحاظ تعداد بهره بردار و تخم نوغان توزیع شده و همچنین میزان تولید پیله ابریشم، رکورد ۱۲ ساله شکسته شد.