طرح‌ مهار و تنظیم آب‌های مرزی ۱۰ استان در مراحل پایانی است

مدیرعامل موسسه جهادنصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی گفت: این موسسه در حال اجرای مرحله پایانی طرح‌ مهار و تنظیم آب رودخانه‌های ۱۰ استان مرزی غرب ، شمال غرب ، شمال و شرق کشور به منظور جلوگیری از مهاجرت روستاییان ، تثبیت جمعیت ، افزایش بهره‌وری و حفظ امنیت مناطق مرزی است.

محمدجواد صالحی نژاد : با اجرای این طرح، ۲۲۷ هزار هکتار از زمین‌های مرزی استان‌های ایلام ، کرمانشاه ، کردستان ، آذربایجان غربی و شرقی ، اردبیل ، گلستان ، خراسان رضوی ، خراسان شمالی و جنوبی از حالت سنتی و دیم خارج و به شبکه‌های آبیاری پیشرفته مجهز می‌شوند.
وی پیشرفت فیزیکی این طرح را ۹۲ درصد بیان کرد و گفت: از سال۱۳۹۳ تاکنون برای اجرای این طرح ملی ۵۰هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده و برای تکمیل آن به ۱۵ هزار میلیارد ریال دیگر نیاز است.
مدیرعامل موسسه جهادنصر فراهم کردن ۲۰۰ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم  و تولید پنج میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی را از دیگر دستاوردهای این طرح ملی بیان کرد و افزود: بخش‌هایی از این طرح شامل ۲۳هزار هکتار در استان کرمانشاه در مرداد امسال به بهره‌برداری رسید و امسال نیز در صورت تخصیص اعتبار، همه این طرح در ۱۰ استان کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.
به گزارش ایرنا موسسه جهاد نصر مجری طرح احیا و تجهیز ۵۵۰هزار هکتار از زمین‌های خوزستان و بخشی از استان ایلام معروف به طرح رهبر معظم انقلاب است.
در گام نخست این طرح ۲۹۵هزار هکتار نوسازی ، تجهیز وبه بهره برداری  رسیده و امسال برای گام دوم این طرح که نوسازی و تجهیز ۲۵۵هزار هکتار است یک هزار و ۵۰۰میلیارد ریال اختصاص یافته است.
با اجرای کامل این طرح بزرگ ملی ۹ میلیون تن به تولیدات کشاورزی و باغی خوزستان افزوده می‌شود ضمن آنکه ۳۰۰ هزار فرصت شغلی پایدار فراهم خواهد شد.