صید ۱۳۱۱ تن ماهی استخوانی از دریای خزر تا پایان آذرماه

۱۳۱۱ تن ماهی استخوانی تا پایان آذرماه امسال از دریای خزر صید شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: صید ۱۳۱۱ تنی ماهیان استخوانی در دریای خزر نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ نزدیک به ۲۱ درصد کاهش نشان می دهد.

مختار آخوندی برودت هوا، آلودگی های زیست محیطی در رودخانه ها و صید غیر مجاز را از دلایل کاهش صید اعلام کرد.

وی با بیان این که عمده صید ماهیان استخوانی از دریای خزر در اسفند و فروردین سال بعد انجام می شود، اظهار داشت: هنوز برای پیش بینی و قضاوت درباره میزان صید ماهیان استخوانی زود است.

آخوندی گفت: از کل ماهیان استخوانی صید شده ۴۲۷ تن مربوط به ماهی سفید بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد کاهش داشته است.

وی میزان صید ماهیان کفال را در مدت یاد شده ۵۳۶ تن، ماهی کپور ۳۰۶ تن و سایر گونه ها را ۴۲ تن اعلام کرد و اذعان داشت: میزان صید ماهی کفال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد، ماهی کپور ۲۰ درصد و سایر گونه ها ۱۱ تن کاهش نشان می دهد.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره سهم صید ماهیان استخوانی در هر یک از استان های شمالی کشور گفت: تا پایان آذرماه امسال در استان گلستان ۴۳۷ تن، مازندران ۷۱۲ تن و در گلستان ۱۶۲ تن ماهی استخوانی صید شده است.

وی سرانه صید هر یک از شرکت های تعاونی صید پره را در این مدت را ۱۱.۲ تن عنوان و خاطرنشان کرد: در مدت مشابه سال قبل، سرانه صید شرکت های تعاونی صید پره ۱۴.۲ تن بود.

آخوندی گفت: صید پره ماهیان استخوانی در استان های شمال کشور از ۲۲ مهر ماه آزاد شده است.

وی در مورد آزادسازی بچه ماهی در استان های شمالی اظهار داشت: طی پنج سال اخیر، هر سال حدود ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی شده است.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران افزود: از این میزان، ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون قطعه مربوط به بچه ماهی سفید و ۴۰ میلیون قطعه مربوط به بچه ماهی کپور می باشد.

وی با اشاره به این که در چند سال اخیر با مشارکت صیادان، تکثیر و رهاسازی بچه ماهی نیز انجام می گیرد، گفت: سالانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون قطعه بچه ماهی سفید نیز  با مشارکت صیادان در رودخانه ها رها سازی می شود.