تامین آب پایدار برای عشایر با استفاده از همه ظرفیت‌ها

رئیس سازمان امور عشایر ایران بر تامین آب پایدار و شبکه‌ای برای عشایر با استفاده از همه ظرفیت‌ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در چهارمین همایش ویدئوکنفرانسی مدیران ستادی و استانی امور عشایر کشور، با تاکید بر تسهیل در برخورداری عشایر از امکانات زیرساختی همچون آب که یک منبع حیاتی و خدمت غیرقابل انکار است، اظهار داشت: باید از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود برای تامین آب پایدار و شبکه‌ای برای عشایر استفاده کنیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۶۲۵ پروژه آبرسانی به عشایر، گفت: با اقدامات و تلاش‌هایی که در ستاد و استان‌ها انجام شد افتتاح این پروژه‌ها به یک موضوع ملی تبدیل شده است.

این مسئول ادامه داد: همچنین از آنجایی که آبرسانی سیار در آینده به مراتب سخت‌تر از گذشته خواهد شد در این راستا با بهره‌برداری از این میزان پروژه، تامین آب پایدار برای عشایر باید اتکا به آبرسانی سیار در مناطق عشایری کمتر خواهد شد.

وی با تاکید بر این که آبرسانی و تامین آب روستاها به ما ارتباطی ندارد و هرگونه هزینه‌کرد اعتبارات مربوط به آبرسانی به عشایر در روستاها، ظلم به عشایر و خلاف قانون است، گفت: نگهداری پروژه‌های بزرگ آبرسانی در مناطق عشایری بعد از اجرا باید به آب و فاضلاب استان‌ها واگذار شود.

بیمه دام عشایر تاکید صریح قانون است

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که حدود یکسال از طرح صدور کارت تردد دام عشایر می‌گذرد و متاسفانه عملکرد استان‌ها در این خصوص ناامید کننده است، گفت: موضوع کارت تردد و بیمه دام عشایر بسیار مهم و تاکید صریح قانون است که باید به صورت جدی پیگیری شود.

وی ادامه داد: صدور کارت تردد و کدگذاری دام یقینا در صورت تحقق صادرات دام عشایر که در حال پیگیری هستیم، موثر خواهد بود.

قندالی افزود: در سرشماری جدید و ثبتی مبنایی عشایر در یکی از استان‌ها ۵۴ هزار خانوار عشایری ثبت شده اما صدور کارت تردد دام عشایر این استان صفر است که آمار عشایر استان را دچار خدشه می کند.

تشکل‌های عشایری نهاده دامی عشایر را تامین کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: در ابتدای سال در خصوص تامین نهاده دامی عشایر هشدار دادم و ۲۴۰ تشکل عشایری کشور اگر هر کدام به طور میانگین ۵۰ تن نهاده خریداری می‌کردند الان بیش از ۱۰۰ هزار تن نهاده تامین کرده بودیم که به نفع عشایر بود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تشکل‌های عشایری از هر جا و طریقی که می‌توانند نهاده دامی عشایر را تامین و تبدیل به خوراک کنند، گفت: اگر افزایش سرمایه اعضای تشکل‌ها در چند سال اخیر اتفاق افتاده بود، امروز ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تامین نهاده دامی داشتیم.

وی گفت: از سوی اتحادیه عشایری و صندوق حمایت از بخش کشاورزی عشایری نقدینگی لازم برای تهیه نهاده دامی عشایر تامین شده و اگر ضعفی وجود دارد مربوط به تعاونی‌های عشایری استان‌هاست.

قندالی ابراز داشت: تا زمانی که نتوانیم اصلاح ساختار در تشکل‌های عشایری انجام دهیم در وضعیت تشکل‌ها بر اساس آنچه برنامه‌ریزی کرده‌ایم اتفاقی نخواهد افتاد.

وی با اذعان به این که در بازار محصولات عشایری تقریبا هیچ حضوری نداریم، گفت: باید ضوابطی را در این حوزه تعریف کنیم و کسانی که می خواهند عضو هیئت رئیسه تعاونی های عشایری شوند این ضوابط را بدانند.

اختصاص پنج میلیارد تومان تسهیلات برای اتحادیه‌های عشایری

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: برای هر اتحادیه عشایری تا سقف پنج میلیارد تومان و برای هر تعاونی عشایری تا سقف دو میلیارد تومان به صورت قرض‌الحسنه تسهیلات اختصاص داده‌ایم و تاکنون چنین فرصتی برای تشکل‌ها فراهم نشده بود که باید از این فرصت بهره‌برداری لازم را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه هفته گذشته ۵۰ میلیارد تومان در هیات دولت تسهیلات با سود ۴ درصد و بازگشت ۵ ساله مصوب شد و سال گذشته نیز ۵۰ میلیارد تومان مصوب شده بود که تعاونی‌های عشایری نباید به راحتی از این فرصت بگذرند چراکه اگر این اعتبارات جذب و نهاده برای عشایر تامین شود ۱۴ درصد مابه التفاوت سود تسهیلات بانکی به نفع عشایر خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه به ازای پروار هر راس دام ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات به عشایر پرداخت می کنیم، گفت: باید با ۸۰ درصد این تسهیلات نهاده دامی برای عشایر تامین شود.

وی تاکید کرد: هیچ تشکلی حق ندارد از محل تسهیلات اختصاصی به عشایر حقوق و مزایای پرسنل خود را بدهد و این تسهیلات برای مردم و عشایر است.

کار بزرگ سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور

قندالی با بیان اینکه در سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کار بزرگی انجام شد که از همه همکاران ستادی و استانی و تشکلهای عشایری قدردانی می کنم، افزود: ما از این آمار دفاع می کنیم اما بعضی افزایش آمارها در برخی از استانها دچار اشکال است که لازم است بررسی مجدد شود.

وی اظهار داشت: در سرشماری جدید فارغ از نتایج سرشماری عشایر در سال ۱۳۸۷ باید سرشماری عشایر کوچنده استانهای تازه تاسیس با یک نگرش جدید صورت گیرد.

استفاده از ظرفیت فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه فراکسیون عشایری مجلس دهم کارهای بزرگی برای عشایر انجام داد، اظهار داشت: در مجلس یازدهم اتفاق بزرگی که افتاده این است که رئیس فراکسیون عشایری عضو هیئت رئیسه مجلس هم هست که این فرصت بسیار خوبی برای عشایر است.

وی افزود: در حال حاضر تعداد اعضای فراکسون عشایری مجلس ۱۰۰ نفر است و حد نصاب آن تا ۱۸۰ نفر می باشد که لازم است مدیران استانها نمایندگان استانی را ترغیب به عضویت در این فراکسیون کنند.

فوت سه نفر از عشایر کشور بر اثر ابتلا به کرونا

قندالی با اشاره به مکاتبات صورت گرفته از سوی سازمان و وزارت بهداشت با استانها برای مدیریت و انجام کوچ مکانیزه کوچ پاییزه به منظور پیشگیری از شیوع کرونا، گفت: متاسفانه در هفته گذشته سه نفر از عشایر کشور بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند که باید مدیریت بیشتری در این ارتباط صورت گیرد.

وی گفت: موضوع کرونا در همه سطوح ستادی و استانی و شهرستانی باید جدی گرفته شود و دستورالعملها رعایت شود و اگر کسی تمرد کند جریمه و معرفی به هیات تخلفات اداری طبق دستورالعملهای صادر شده صورت می گیرد.

نیروهای جدید در همان جایی که تعهد داده اند مشغول کار شوند

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به جذب نیرو در امور عشایر استانها گفت: این نیروها به زودی به امور عشایر استانها و شهرستان‌های کشور ملحق می شوند و هر کس در هر جایی که تعهد خدمت داده باید در همان جا مشغول به کار شود.

وی با بیان اینکه توجه به نیروی انسانی برای ما حائز اهمیت است، ابراز داشت: موضوع توجه به نیروی انسانی و غفلت از آن جایز نیست و همه نیروها برای ما ارزشمند هستند و باید تک تک آنان را به عنوان سرمایه ای بی بدیل حفظ کرد.

قندالی در سخنانش با اشاره به ۱۵ مهر “روز ملی روستا و عشایر”، یادآور شد: در تقویم رسمی کشور کلمه ای از عشایر وجود نداشت و در جلسات شورای عالی فرهنگی خیلی تلاش و پیگیری کردیم که یک روز خاص برای عشایر ثبت شود و خوشبختانه کلمه عشایر در روز ۱۵ مهرماه به عنوان “روز ملی روستا و عشایر” ثبت شد.