انعقاد تفاهم‌نامه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با موسسه جهاد نصر
در پی تکمیل فرایند تشکیل و استقرار ۱۱۰ شرکت تعاونی تولید روستایی در محدوده فاز اول طرح احیا و توسعه ۵۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با انعقاد تفاهم نامه ای با موسسه جهاد نصر به فاز توانمندسازی و پایداری شرکت های تعاونی تولید روستایی استان های خوزستان و ایلام وارد شد.
حمید زارع قنات نوی مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری، تعاونیهای تولید و شرکتهای سهامی زراعی گفت: به منظور اجرای برنامه توانمندسازی و تخصیص اعتبارات لازم، تفاهم‌نامه‌ای مابین سازمان مرکزی تعاون روستایی و موسسه جهاد نصر به مدت ۲۴ ماه و به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال منعقد شد که از اول بهمن ماه ۹۹ به اجرا درآمده است.
وی هدف اصلی این تفاهم نامه را پایدارسازی و توانمندسازی ۱۱۰ الگوی نظام بهره برداری در محدوده طرح اعلام کرد و گفت: این طرح به منظور افزایش بهره‌وری و حفاظت کمی و کیفی منابع آب وکشاورزی از طریق همسویی با برنامه‌های توسعه کشاورزی ملی و منطقه‌ای و ارتقاء توانایی‌های فنی، اجتماعی، نهادی و اقتصادی اعضای شرکتها است.
زارع اظهار داشت: این تفاهم نامه شامل دو برنامه توانمندسازی به مدت ۲۴ ماه و حجم وزنی ۸۴ درصد و برنامه پایداری به مدت ۱۸ماه و حجم وزنی ۱۶ درصد است که برنامه توانمندسازی خود شامل ۷ پروژه و برنامه پایداری نیز شامل ۳ پروژه می باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: دراین تفاهم نامه محدوده ۲۹۵ هزار هکتار اراضی فاز اول به ۸ پهنه طبقه بندی شده که ۵ پهنه آن در استان خوزستان بوده و شامل کرخه شمالی، کرخه جنوبی، کارون و دز، آبادان و خرمشهر، زهره مارون خیر آباد می باشد و ۳ پهنه آن در استان ایلام قرار دارد که شامل مهران، دهلران و چرداول می باشد.
زارع قنات نوی گفت: از جمله موضوعاتی که در این تفاهم نامه مدنظر می باشد این است که شرکتهای تعاونی تولید موجود در طرح، بتوانند با آموزش ها و مشاوره های لازم، مدیریت شبکه های آبیاری را برعهده گیرند تا امکان تحویل و توزیع آب در مجموعه گروه های هم آبِ تحت پوشش خود را دارا بوده و بدون حضور مشاور یا پیمانکار، توان فنی نگهداری و بهره برداری از تاسیسات و شبکه‌های واگذار شده را داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در پروژه تربیت حرفه‌ای مدیرعامل و ارکان شرکت، پس از تدوین سند جامع آموزش و گردآوری تقویم آموزشی، دوره های عملی و نظری برای مدیران عامل در دو سطح مقدماتی و پیشرفته در خصوص موضوعات کشاورزی، آب و دوره های عمومی مدیریت تعاونی ارائه خواهد شد تصریح کرد: برنامه ریزی برای آموزش عملی مدیران عامل طی دوره های ۹۰ روزه و ۱۲۰ روزه کارآموزی صورت خواهد گرفت و جهت سایر ارکان شرکت نیز دوره‌های مرتبط با مدیریت تعاونی، مدیریت آب و مدیریت مزرعه برگزار خواهد شد.
مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری، تعاونیهای تولید و شرکتهای سهامی زراعی بیان کرد: استقرار پشتیبانی از نظام یکپارچه حسابداری آب و کشاورزی به منظور توانمندسازی نظام مالی تعاونی، گسترش واحد مکانیزاسیون و تجهیز شرکت ها به فناوری‌های نوین در پروژه توسعه مدیریت یکپارچه تولید، پروژه الگوسازی تعاونیهای تولید نمونه، برنامه ریزی برای مطالعه شاخص‌های یک تعاونی الگو و ترغیب سایر شرکت‌ها به الگوبرداری از تعاونی تولید نمونه در سطح هر یک از پهنه ها، از دیگر مواردی است که در دستور کار قرار دارد.
زارع قنات نوی مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری، تعاونیهای تولید و شرکتهای سهامی زراعی سازمان مرکزی تعاون روسایی ایران در پایان خاطر نشان کرد: در برنامه پایداری نیز هدف بر آن است تا با تکمیل ساختار ارتقاء فناوری و تکمیل زنجیره تامین و همچنین استقرار نظام ارزیابی و پایش، فرآیندی تعریف کرد که الگوهای موجود در محدوده طرح به توسعه پایدار و بهره وری در تولید دست یابند.