اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای تامین آب شرب جامعه عشایری

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: طی سال های ۹۸ و ۹۹، با اذن مقام معظم رهبری و تصویب مجلس، ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای تامین آب شرب جامعه عشایری اختصاص یافته و برای ۲۳ هزار خانوار عشایری آب تا جلوی چادرهای آنان کشیده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، مهندس قندالی در مراسم تودیع و معارفه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه این سازمان، با بیان این که طی این دو سال در مجموع ۶۲۵ پروژه تامین آب در مناطق عشایری به بهره برداری رسیده است،

اظهار داشت: در روز ۱۵ مهر “روز ملی روستا و عشایر” به صورت ویدئوکنفرانس پروژه تامین آب بمرود در شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی با ۶۵۰ خانوار بهره مند به صورت نمادین توسط رئیس جمهور افتتاح می شود.

وی با بیان این که زندگی عشایر متنوع و سخت است و طی دوره ۱۵ ساله خشکسالی، سال های سختی برای عشایر گذشته است، افزود: امروزه با وجود مشکلات در حوزه عشایر، ۹۵ درصد عشایر به راه دسترسی دارند و ۷۰ درصد آنان نیز از آب سالم برخوردار هستند.

سپهبد سلیمانی از دل عشایر رشد کرد و به یک شخصیت بین المللی تبدیل شد

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین گفت: جامعه عشایری ده هزار شهید در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است و شهید سردار سلیمانی هم از دل همین عشایر رشد کرد و به یک شخصیت بین المللی تبدیل شد.

قندالی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا که به عنوان سند افتخار جمهوری اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: جامعه عشایری ده هزار شهید در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است که نسبت به جمعیت آنان عدد قابل توجه ای است.

مشکلی در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور وجود ندارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال ۳ میلیون راس دام در دست دامداران مانده و کسی نیست این دام را بخرد که بخشی از این به دلیل برگزار نشدن مراسم حج و محرم بود.

وی ادامه داد: امروز این محصول استراتژیک را به حد قابل قبولی در کشور داریم و اگر صادرات هم باز شود در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور دچار مشکل نمی شویم.

قندالی با اشاره به سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور، گفت: در سرشماری عشایر در سال ۱۳۸۷ تعداد ۲۱۳ هزار خانوار عشایری با یک میلیون و ۲۰۰ هزار جمعیت در کشور وجود داشت که در سال گذشته با همکاری مرکز آمار ایران سرشماری عشایر به صورت ثبتی مبنایی انجام شد که بر اساس آمار اولیه آن، خانوارهای عشایری کشور به ۳۲۴ هزار خانوار رسیده که ۱۱۱ هزار خانوار اضافه شده و جمعیت آنان نیز ۱۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: نتایج سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در اول آبان همزمان با “روز ملی آمار” با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور رونمایی می شود.

۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که در چند سال گذشته وارد حوزه تامین انرژی خورشیدی برای عشایر کشور شدیم، افزود: کار دیگری که انجام شد توجه به معیشت و تولید عشایر بود و در این زمینه طرح محوری زنجیره تولید گوشت قرمز را در مناطق عشایری اجرا کردیم.

وی یادآور شد: در سال های گذشته ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم که ۵۵۰ میلیارد تومان آن با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله بوده است.

قندالی با بیان این که در گذشته تشکل های عشایری ورشکسته و بدهکار بودند، بیان داشت: اتحادیه مرکزی تعاونی های عشایری ۸۳ میلیارد تومان بدهکاری داشت که با مصوبه ای که از مجلس گرفتیم سود بانکی این بدهکاری بخشیده شد و مابقی آن که ۲۱ میلیارد تومان بود در سال ۹۸ پرداخت شد و امروز اتحادیه عشایری یک اتحادیه بسیار فعال است که وارد بازار خرید جو و ذرت از مردم شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به افزایش ۴۰۰ درصدی سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری از بدو تاسیس تاکنون، گفت: این صندوق امروز ۷۵ میلیارد تومان سرمایه دارد در صورتی که در سال ۷۲ سرمایه آن ۱۳ میلیارد تومان بود.

وی گفت: در موضوع خصوصی سازی بهترین واگذاری ها در سازمان امور عشایر اتفاق افتاده و حدود ۲۹۰ مورد جایگاه های سوخت فسیلی، انبار و … به تشکل های عشایری واگذار شده است.

قندالی با اشاره به توافق با وزارت بهداشت برای راه اندازی کانکس های سیار بهداشت در مناطق عشایری، افزود: تعداد ۱۸ کانکس سیار بهداشتی در مناطق عشایری استان فارس به بهره برداری رسیده و این کار به صورت فراگیر در همه مناطق عشایری کشور انجام می شود.

این مقام مسئول با بیان این که هنوز چالش ها و کمبودهایی در مناطق عشایری وجود دارد که باید پیگیری کنیم این مشکلات برطرف شود، تاکید کرد: فراکسیون عشایری برای ما خیلی مهم است و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت مجلس برای عشایر که یک جامعه نجیب، غیرتمند و مدافع ارزش ها هستند استفاده کنیم.

گفتنی است؛ در این مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران، حجت الاسلام کلانتری به عنوان مسئول جدید حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان امور عشایر معرفی و از زحمات حجت الاسلام کاشی مسئول پیشین این حوزه قدردانی شد.