ArabicEnglishPersianRussian
۳۵ میلیون اصله نهال در سال برای اجرای طرح ملی توسعه زراعت چوب نیاز است

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع گفت: برای توسعه سالانه ۳۲ هزار هکتار زراعت چوب باید نزدیک به ۳۵ میلیون اصله نهال تولید و در اختیار زارعان قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عادل جلیلی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: برای تامین سالانه ۳۵ میلیون نهال، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نیز باید هر سال حدود ۴۰ میلیون قلمه صنوبر با توجه به احتمال افت ۱۰ تا ۱۵ در صدی آن، در ایستگاه های تحقیقاتی تولید کند و برای تبدیل به نهال در اختیار نهالستان های بخش خصوصی قرار دهد.

وی با بیان این که برای زراعت چوب در هر هکتار باید حداقل ۱۱۰۰ نهال کاشته شود، اظهار داشت: سال گذشته ۵.۵ میلیون قلمه صنوبر تولید و توزیع کردیم و این میزان تولید باید همزمان با توسعه طرح زراعت چوب افزایش یابد.

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع خاطر نشان کرد: ما هر سال ۴۰ تا ۴۵ هکتار از اراضی ایستگاه های تحقیقاتی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع را به تولید قلمه صنوبر اختصاص می دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره موضع موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع  در مورد استفاده از گونه پالونیا در زراعت چوب که این روزها گونه چینی آن برای فروش در اینترنت تبلیغ می شود، گفت: این موسسه تحقیقاتی به طور رسمی مخالفت خود را با استفاده از گونه پالونیا در زراعت چوب به سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفظ نباتات اعلام کرده است.

جلیلی پایین بودن کیفیت و سبک بودن چوب گونه پالونیا، عدم شناخت رفتار اکولوژی این گونه و احتمال مهاجم بودن آن و همچنین حساسیت آن نسبت به آبیاری را از دلایل مخالفت این موسسه تحقیقاتی با زراعت گونه پالونیا در اراضی کشور نام برد.

وی در توضیحی بیشتر اضافه کرد: گونه های خارجی قبل از کشت در ایستگاه های تحقیقاتی در یک دوره زمانی تعریف شده به لحاظ سازگاری با محیط و رفتار اکولوژی بررسی و از نظر کیفیت و اقتصادی بودن با سایر گونه ها مقایسه می شوند و گونه پالونیا این مراحل و فرآیند را در موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع طی نکرده است.

ارائه کمک های علمی و فنی برای زراعت صنوبر

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع به زارعان و علاقه مندان به سرمایه گذاری در زراعت چوب توصیه کرد به وِیژه در منطق شمال و شمال غرب ایران از ارقام پر محصول صنوبر که توسط این موسسه تولید می شود، استفاده کنند.

وی در عین حال اظهار داشت که موسسه تحققیات جنگل ها و مراتع کشور، کمک های علمی و فنی در زمینه کشت و نگهداری نهال های صنوبر را به زارعان ارائه می دهد.

جلیلی در مورد زراعت چوب در اراضی شیبدار نیز گفت: در زمینه کشت چوب، گرایش ما بیشتر به مستثنیات مردم است، اما اگر جایی باشد که زراعت چوب به جلوگیری از فرسایش خاک کمک کند، می توان روی آن کار کرد.

کنترل فرسایش خاک در اراضی شیبدار با گیاهان دارویی

وی افزود: موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع مخالف کشت گیاهان یکساله در اراضی با شیب بالای ۱۲ درصد است، زیرا موجب فرسایش آبی و بروز سیلاب ها و کانون های ریزگرد می شود.

جلیلی با بیان این که اراضی با شیب بالای ۱۲ درصد به فرسایش خاک حساس هستند و کشاورزی در آن اراضی اقتصادی نیست، اذعان داشت: اگر بخواهیم در این اراضی کشت انجام دهیم باید به طرف گیاهان دارویی و گیاهان علفی مرتعی که ریشه هایشان در خاک عمیق تر می شوند و فرسایش خاک را کنترل می کنند، حرکت کنیم.